Aké sú výhody interaktívneho LCD panelu?

panel scheme

Podobne ako v iných oblastiach spotrebnej elektroniky, tak aj v interaktívnej výuke vývoj napreduje míľovými krokmi. Ešte prednedávnom interaktívne tabule so spätným projektorom predstavovali magický (a nie lacný) vstup do interaktívnej výuky. Dnes už je táto technológia na ústupe a preto sa jej výrobcovia začínajú zbavovať. To síce vedie k výhodnejším cenám pri nákupe, ale súčasne vyvoláva otázku, či je takáto investícia dostatočne perspektívna. Škoda len, že naše ministerstvo opäť uchopilo vec za chvost a vo veľkom nakúpilo (za nemalé peniaze) technológie, ktorých sa už iní zbavujú.

Výhody a prínos interaktívnych tabúľ bol vo svojej dobe nesporný. Aj keď trpia mnohými nedostatkami, určite pomohli k načrtnutiu trendov, ktorými sa bude výuka uberať v dohľadnej budúcnosti. K ich najväčším nedostatkom však bezosporu patrí tienenie si, nedostatočne jasný obraz, ako aj malé rozlíšenie obrazu. Aj keď vývoj projektorov zaznamenal veľký pokrok, ktorý uvedené nedostatky čiastočne eliminoval, ich podstata neodstránil.

Aj keď z hľadiska funkcie tabule najmenej významným, ale v praxi podľa naších skúseností veľkým obmedzením tohto riešenia bola "monštróznosť" a neestetičnosť takejto konštrukcie v triede. Učitelia sa často necítili pri práci s tabuľou komfortne a uvolnene.

S pokrokom pri vývoji veľkoplošných televízorov bolo len otázkou času, kedy táto technológia nahradí interaktívne tabule s projektorom. Interaktívny dotykový LED display je kombináciou LED panelov používaných vo veľkoplošných televízoroch a infrared rámov, precízne snímajúcich dotyk, podobne ako u interaktívnej tabule. Cena takýchto panelov sa dnes už blíži k cene riešenia interaktívnej tabule s kvalitným ultrakrátkym projektorom, pričom ich výhody sú markantné:
  • interaktívny LCD panel je veľkoplošným monitorom so schopnosťou snímať dotyk
  • nepoužíva projektor, preto si pri práci netienite
  • obraz je podsvietený, preto je jasný, ostrý a kontrastný
  • rozlíšenie (jemnosť obrazu) je takmer dvojnásobná v porovnaní s projektorom (1920 x 1080px)
  • jeho spotreba je výrazne nižšia, ako u projektorov s vysokou svietivosťou
  • nevyžaduje si výmenu často drahých lámp (niekedy aj niekoľko stoviek Eur)
  • LCD panel pôsobí na stene kultivovanejšie a práca s ním je príjemnejšia a menej stresujúca
  • panel ma zabudovaný TV tuner, takže je ho možné využívať ako veľkoplošnú televíziu / monitor / interaktívu tabuľu
  • panel má zabudované ozvučenie 2x10w